Den kulturelle skolesekken

yrverkeriet kulturskole skal være et ressurssenter for hele kommunen. Derfor utformer vi prosjekter der vi henvender oss til flere enn de som kommer hit på vanlig undervisning. Dette gjelder blant annet den kulturelle skolesekken som er en nasjonal satsing som skal bidra til at elever i grunnskolen og i videregående opplæring i Norge får møte profesjonell kunst og kultur av alle slag. Satsingen finansieres av Tippemiddeloverskuddet og forutsetter et samarbeid mellom kultur- og skolesektoren.

Direktør Lunder og fabrikken i ødemarken

Direktør Lunder og fabrikken i ødemarken er et opplegg gjennom den kulturelle skolesekken som kulturskolen har produsert for 3. trinn i Vestre Toten kommune.

Hver høst får elevene på 3. trinn reise drøyt 100 år tilbake i tid og komme på besøk til Rødfos. Her møter de personer og historier fra tida rundt oppstarten av Rødfos Patronfabrik.

Stenberg anno 1814

Stenberg anno 1814 er produsert av Mjøsmuseet i samarbeid med Den kulturelle skolesekken i Vestre Toten, Østre Toten og Gjøvik kommuner, samt Fyrverkeriet kulturskole. I forbindelse med grunnlovsjubileet i 2014 fikk vi bl.a. kriblemidler fra Oppland Fylkeskommune og spons av Totens Sparebank og kunne invitere alle grunnskoleelever i 4. - 8. trinn i de nevnte kommuner til et pedagogisk opplegg på Stenberg.

Alle elever i 4. trinn i Gjøvik, Østre Toten og Vestre Toten kommuner er i årene etter grunnlovsjubileet blitt invitert til en historisk reise 200 år tilbake i tid for å møte personer som levde på Stenberg gård i 1814.

Amtmannsgården Stenberg var hjemmet til Lauritz Weidemann og hans familie. Weidemann var en av representantene på Eidsvoll i 1814. Stenberg er nasjonalt et av de best bevarte gårdsanlegg fra begynnelsen av 1800-tallet.

Med husene og området på Stenberg som autentisk bakteppe får elevene  møte flere personer fra forskjellige sosiale lag som levde i tida rundt 1814. De lærer om hendelsene i 1814 internasjonalt, nasjonalt og lokalt på Gjøvik/Toten, og hvordan menneskene levde i området vårt på denne tida. Lauritz Weidemann og hans familie, arbeidsfolk på gården og deres familie, skrivere, spellemenn osv. er personer som vil bli levendegjort av pedagogisk personale med stor formidlingsevne og historiekunnskap. Elevene vil møte de historiske personene i og rundt bygningene på Stenberg gård. Her finnes det bryggerhus, stall, fjøs, låve, vedskjul (med tidsriktig ved), sorenskriverkontor, hovedbygning med kjøkken og mange saler og stuer, engelsk park, smie, steingjerder, husmannsplass mm.. Forståelsen av hva husene/gjenstander ble brukt til og hvordan det var å være menneske i 1814 vil kanskje bli lettere å begripe ved et slikt møte.

Det vil bli lagt opp til at elevene får delta i aktiviteter som var vanlig i 1814 sammen med de historiske personene de møter. De historiske personene vil bli levendegjort ved bruk av drama som metode, musikk fra tiden, samt gjennom formidling av tidsriktige tradisjoner innenfor mat og håndverk. Vi vil fortelle historier som er aktuelle i forbindelse med grunnlovsjubileet i 2014 i autentiske rammer. Gjennom utforskning og aktiviteter ønsker vi at elevene skal se seg selv som en del av en større historisk sammenheng.