Signerer intensjonsavtalen 5. februar

5. februar klokka 14.00 har de tre forhandlingsutvalgene invitert til pressekonferanse i Aas kommunelokale på Bøverbru. Da skal intensjonsavtalen signeres og presenteres.

Det har vært fem samlinger for forhandlingsutvalgene i de tre kommunene. Siste møte var fredag 30. januar. Deretter ble finpussen foretatt, og torsdag er de klare til å signere.

Forhandlingsutvalgene har bestått av ordførere, varaordførere og en fra det politisk mindretall i tillegg til kommunedirektørene i Gjøvik, Østre og Vestre Toten.

Det er et omfattende arbeid som er gjort med intensjonsavtalen på kort tid, og flere av politikerne tok til orde for at de var fornøyde med administrasjonenes arbeid.

Pressekonferanse og signering

Forhandlingsutvalgene har invitert til pressekonferanse når de skal signere avtalen. Det vil skje i Aas kommunelokale på Bøverbru.

Det er en omfattende intensjonsavtale med mange ulike kapiteler. Tjenester, visjoner, ambisjoner, målsetting, økonomi og ikke minst navn på en eventuell ny kommune, er blant det som skal presenteres torsdag.

Behandling i kommunestyrene og folkeavstemning

18. og 19. februar skal de tre kommunestyrene ta stilling til om de skal godta den framforhandlede intensjonsavtalen. Dersom det blir flertall i alle tre kommunestyrene, blir det en rådgivende folkeavstemning i slutten av april eller begynnelsen av mai.

Endelig avgjørelse om en eventuell kommunesammenslåing tar politikerne i sine kommunestyrer før sommeren. 

Les hele saken på kommunenes felles nettside